İçeriğe geç

Kuru İncir Kalori

Kuru incirin faydaları

Kuru incir çoğu kişinin sıklıkla tükettiği Türklerin eskilerden buyana sevdiği bir kuru meyve türüdür.Kuru meyvelerin içinde en sık tüketilen meyvelerden biridir.Peki bu meyvenin kalori değerleri nasıldır?100 Gram kuru incir 249 kalori içerir. 1 Adedı (20 g) kuru incir 50 kaloridir. 100 Gram kuru incir 63.87 gram karbonhidrat, 3.3 gram protein, 0.93 gram yağ ve 9.8 gram lif içerir.Kuru incir kalori bakımından da sizleri her zaman mutlu kılar.

Binlerce yıllık olan ve hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilen incir, lif içeriği yüksek ve demir açısından zengin sağlıklı bir atıştırmalıktır.İncir, taze incirden daha fazla kalori içerir. Kurutulmuş meyveleri yemenin yanı sıra, bisküvilerden ekmek ve keklere kadar şekerleme ve unlu mamullerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kuru meyveler zengin demir, çinko, kalsiyum ve demir elementlerine ek olarak, ayrıca A, B1 ve B2 vitaminlerini de içerir. Özellikle hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan birçok mineral incir yiyerek sağlanabilir.

Kuru İncir İle Kuru Meyvelerin Önemi

Kuru meyve olarak genelinin tüketilmesinde bu dönemler de fayda vardır.Emziren annelerin tüketilmesi tavsiye edilir.Süt üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır. Annelerin bu dönemde beslenme düzeleri önemlidir.Kuru meyveler bu dönemlerde tüketilmesi gereken vitamin depoları olarak görülebilir.

İnsan sağlığı üzerinde etkisi yüksek olan kuru incirin iyileştirici etkisi tam anlamıyla bir esenlik kaynağıdır. Tokluk özelliklerinden dolayı, özellikle diyetisyenler tarafından önerilen atıştırmalık, zayıflama sürecinde destek sağlar.

İncir, sağlığı korumak için potasyum, kalsiyum, antioksidanlar, A, E ve K vitaminleri içerir. Uzmanlar, yüksek lif içeriği ile kabızlığı önleyen incirin kansere karşı korunmada da etken olduğunu söylüyor. Tüm meyveler gibi karbonhidrat bakımından zengin olması, şeker hastalarının incir yerken dikkatli olmalarını gerektirir.

Kuru meyveler, vücut için hayati önem taşıyan vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. A, B1 ve B2 vitaminleri, manganez ve potasyum, magnezyum, bakır, demir ve fosfor bakımından zengindir. İncir, daha uzun süre tok kalmanıza ve kabızlığı gidermenize yardımcı olmak için iyi bir çözünür lif kaynağıdır.

Yüksek lifli gıdaların kilo yönetimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve lif alımını artıran kişilerin kalori alımını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. İncir, diğer yüksek lifli gıdalar gibi, kilogram yönetim programına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yüksek şeker içeriği nedeniyle, dengeli bir şekilde tüketilmelidir.Herkesin belli bir düzenle kuru meyve tüketmesi gerekmektedir.

kuru-incir

kuru-incir

Kuru İncirin Tüketimi

Pürüzsüz ve tatlı bir meyve olan incir, küçük, gevrek tohumlarla eşsiz bir tada ve dokuya sahiptir. İncir birçok yiyeceğe iyi bir tat verebilir. Yüksek şekerde bulunan, benzer şekilde yoğun tatlarla iyi gider. Gıdaya tatlı bir doku ve aroma katar.Kuru incir beyaz et yemeklerinde, yağda çözünen peynirlerde, keklerde, turtalarda, salatalarda ve soslarda kullanılabilir.

  • Cevizle birlikte incir yerseniz, bronşit iyi olduğu için vücudunuzu zehirlerden koruyacak ve öksürmeyi durduracaktır. Soğuk algınlığı için de yararlıdır.
  • Sütlü veya sirkeli incir, eğer yer yoksa, hemoroid rahatsızlığınızdan sadece zeytinyağına batırıp yiyerek kurtulabilirsiniz.
  • Dilsizseniz, hemen bir bardak süte bir incir koyun ve bir cezvede pişirin. Bu sıcak, sıcak şurubu için yarar bir sürü görürsünüz.
  • Dallar kırılırsa, sütlü beyaz sıvı nasırlara ve siğillere uygulanır.
  • Yaşı kurutulmuş meyvelerden daha çok tercih edilen incirler vücuda güç verir. İncir, anasonla yenir, kan yapar ve yağ yapar. Bağırsak iltihabı olanlar incirleri iyi yemelidir.
  • Kuru incirler, içerdikleri protein miktarı bakımından zayıf ve sentezlerinde kullanılan amino asitler bakımından zengindir, bu nedenle hücre gelişimini desteklerler.
  • Ayrıca kuru incir boğaz ağrısı, bronşit ve öksürük için faydalıdır.

 

Kuru İncir Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru incir alırken, beyaz incir değil, doğal rengini koruyan ürünleri tercih etmeniz önerilir “kuru incir, peroksit adı verilen bir kimyasal yardımıyla beyaz ve kusursuz görünümüne kavuşur. Bu nedenle ürünün doğal göründüğünden emin olun.”

Faydaları saymakla bitmeyen kuru incir alırken ve tüketirken, bazı unsurları hesaba katmak gerekir. Kurutulmuş haliyle besin değeri yaş meyvesinden daha yüksek olan incir, kurutulduğunda kalsiyum açısından ortalama 5 kat daha zengin meyveler haline gelir. Bu bakımdan inanılmaz bir enerji kaynağıdır. Ancak sağlığımız ve lezzetimiz için tükettiğimiz incirleri doğru seçmezsek bu durum sağlığımızı tehlikeye atabilir.”

İncirin ana vatanı Aydın’ın Nazilli ilçesi olarak bilinir.Sitemiz içeriklerine Google üzerinden erişim sağlamanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.