İçeriğe geç

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir, Nelere Fayda Sağlar?

İncir ülkemizin ege bölgesinde özellikle Aydın da üretimi yapılan mucizevi bir meyvedir.  Yaş (taze) olarak veya kurutularak da tüketilmektedir.  Sağlıklı olduğu için tüketilmesi mutlaka gerekmekte olsa da çoğu insan lezzetli ve doğal şekerli yapısından dolayı tüketmektedir. Ayrıca incir kuru olarak daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bunun sebebi saklama koşullarının daha uygun olması ve daha uzun süre dayanmasıdır.

Peki ama kuru incirin sağlığa olan faydaları nelerdir? İnsanlardaki hangi rahatsızlığa iyi gelir? Tüm cevaplara bu yazımızda ulaşacaksınız…

Doğanın Sağlık Mucizesi Kuru İncir

Kuru incir eski zamanlardan beri her yerde kullanılan bir besin olmuştur. Özellikle şekerin olmadığı zamanlarda yemeklerde tatlandırıcı olarak incir kullanılırdı, keşke bu alışkanlığımıza geri dönebilsek.

Kuru incir bu kadar lezzetli olmasının yanında oldukça da sağlıklı bir gıdadır. İnsan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır.  Kuru incir tatlı ve lifli yapısı sayesinde doğal bir şekilde şeker ihtiyacınızı sağlar. Ayrıca kuru incir yedikçe insanın yemeye devam etmesini sağlar.  Bu yüzden insanlar arasında kilo aldırıp aldırmadığı büyük bir merak konusu olmaktadır.

Yazımızda tüm bunların cevabını vereceğiz. İşte kuru incirin faydaları ile ilgili detaylar…

Kuru İncirin İnsan Sağlığı Açısından Faydaları

Kuru incir mükemmel lezzetli yapısının yanında çok fazla faydalara sahip bir doğal gıda kaynağıdır. Kuru incir doğal olarak kendi içinde bulundurduğu birçok vitamin sayesinde kuru inciri tüketen insanların sağlığını düzenleyen ve dış hastalıklara karşı koruyan bir yapıya sahiptir. Kuru İncirin başlıca bazı faydaları ise şu şekildedir:

1-Sindirim Rahatsızlığı ve Kabızlık Sorunlarına İyi Gelir

Kabızlık kuru kuru gıdaların çok tüketildiği günümüzde birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiştir. Tuvalete çıkamamak, zorlanarak tuvaletinizi yapmak birçok kişinin korkulu rüyası olmakta, hayat standartlarımızı kısıtlamaktadır. Bu duruma karşı ise insanlara lifli gıdalar tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. Lifli gıdalar tüketilmesi kabızlık sorununu çözecektir. Lif oranı yüksek bir besin olan kuru incir ise kabızlık sorununuzdan kurtulmak için başvurabileceğiniz başlıca gıdadır.

2-Tansiyona Karşı Koruma ve Tedavi Sağlar

 Kuru incir mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum ise insan vücudunda kan basıncını ve tansiyonu dengeleyen bir maddedir. Potasyum açısından zengin olan kuru incir ise bu rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. İleri yaşlarda kuru incir tüketiminin bol bol yapılması gerekmektedir. İleriki yaşlarda görülebilecek tansiyon riskini azaltmak istiyorsanız mutlaka kuru incir tüketmeye önem göstermelisiniz.

3-Diyabet Hastalığına Karşı Faydalıdır

Gıda tüketimi sırasında bu ürünlerden alınan şekerin sindirim ve emilimi bazı kişiler için oldukça zor olmaktadır. Bu rahatsızlığın önüne geçip engelleyebilmek için kuru incir tüketimi tavsiye edilir. Çünkü kuru incirde yüksek oranda lif bulunmaktadır bu da sindirimi kolaylaştırmaktadır.  Hem diyabet hastaları hem de diyabet riski taşıyan kişiler için dengeli bire şekilde, aşırıya kaçmadan kuru incir tüketmeleri tavsiye edilir.

 4- Damar ve Kalp Hastalıkları ile Mücadelede Etkilidir

Kuru incir tüketimi yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili bir besindir. Yapısında bulunan yüksek oranda potasyum sayesinde yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar. Ayrıca bu duruma bağlı olarak çıkacak olan kalp rahatsızlığını önlemekte etkili olmaktadır. 

5- Cilt Sağlığınıza İyi Gelir

İlerleyen yaşlarda meydana gelen kırışıklıklar herkesi rahatsız etmektedir. Yaşlanmaya rağmen genç ve dinç görünmek istiyorsanız kuru incir tüketimi yapmaları önerilir. Kuru incir cildi ilerleyen yaşlara karşı cildi kırışıklıklara ve yaşlanmaya karşı korur.

KURU İNCİR KÜRÜ NEDİR?

Kuru incir kürü kuru incirin yararlarını daha da ileri taşıyan mükemmel bir karışımdır. İncir kürü çokça kullanılan kürler arasındadır. İnsan sağlına birçok faydası olan incir kürü hakkında çok daha ayrıntılı bilgiyi bu yazımızda bulacaksınız. İncir kürü nedir?  İncir kürü nasıl yapılır? İncir kürünün faydaları nelerdir? İncir kürünün tarifi nedir? İncir kürü yapmak için tüm bilgileri sizler için bu yazımızda toparladık.

  İncir kürü uygulanan diğer kürler arasında birçok faydası bulunan doğal kürler arasındadır. Ülkemiz kuru incir oldukça fazla bir şekilde üretilmekte ve kuru incir ile incir kürü hazırlamak da oldukça kolaydır. Birçok sağlık sorununa karşı koruyucu özelliği bulunan kuru incir ile incir kürü hazırlayarak sizde tüketebilirsiniz.

İncir Kürü Nedir?

 İncir meyvesi kullanılarak hazırlanan ve birçok sağlık sorununa faydası bulunan kürdür. Kuru incir ile kolaylıkla incir kürü elde edilebilmektedir. Evinizde satın aldığınız kuru incirler ile kendi incir kürünüzü yapabilirsiniz. Sağlığa olan faydaları sayesinde birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Kuru incir ile hazırlaması çok kolay olan incir kürü faydaları ile de dikkat çeker.

 İncir Kürü Ne İşe Yarar

Kuru incirden elde edilen incir kürünün sağlık açısından birçok faydalı etkisi yıllar içinde gözlenmiş ve kabul edilmiştir. Bunlar:

 • İncir kürü içerdiği yüksek oranda mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücudu için oldukça besleyici bir kürdür.
 • Kuru incirden elde edilen incir kürünün içinde yüksek miktarda magnezyum ve fosfor bulunmaktadır.
 • İncir kürünü düzenli olarak kullanırsanız bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirici bir etki etmektedir.
 • Halk arasında kuru incirden elde edilen incir kürü özellikle hamile kalak isteyen kişilerin yaptığı bir kür olma özelliğine sahiptir.

İncir Kürü Neye İyi Gelir?

Kuru İncirden elde edilen incir kürü birçok sağlık sorununa fayda sağlar. Düzgün hazırlandığında ve düzenli kullanıldığında birçok sağlık sorununa karşı çok etkili olabilmektedir.

 • İncir kürünün birçok sağlık sorununa karşı olumlu etkileri bulunmaktadır
 • Kadınlarda yumurta oluşumuna ve yumurtaları çatlatmaya yardımcı olan incir kürü hamile kalmayı kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Vücudunuzdaki sindirim sorunlarından kaynaklı rahatsızlıklar için rahatlatıcı bir etkisi vardır.
 • Oluşabilecek kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etki oluşturmaktadır.
 • İncir kürü vücudunuzda kan yapıcı bir etkiye sahiptir. Kansızlığa karşı son derece etkili bir kürdür.
 • Düzenli kullanımda incir kürü kan yapıcı bir özelliğe sahiptir.
 • Tansiyonunuzu dengeleyerek olası rahatsızlıkların önüne geçer
 • Kuru incir potasyum açısından zengin olduğu için incir kürü de kemik gelişimine katkı sağlar aynı zamanda da kemikleri güçlendirir.
 • Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi oluşturur. Böylece kuru incirden elde edilen incir kürü kilo vermeyi de kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.
İncir Kürü Nasıl Yapılır? İncir Kürü Tarifi

-Ev ortamında kuru incir ile incir kürü yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Sizde evinizde bulunan malzemeler ve kolayca temin edeceğiniz kuru incir ile incir kürü yapabilirsiniz.

-Zeytinyağı ve kuru incir kullanarak ev yapımı mükemmel bir incir kürü hazırlayabilirsiniz.

-İyice temizlediğiniz çam bir kavanozun içine üç tane kuru inciri dilimleyerek koyunuz. Sonrasında üzerine dört yemek kaşığı zeytinyağını eklemeniz gerekir.

-Hazırladığınız bu karışımı 24 saat beklettikten sonra tüketmeniz için hazır hale gelecektir.

-1 ay boyunca incirler her bittiğinde içerisine yeni incirler ekleyebilirsiniz.

7 Zeytin 1 Kuru İncir Kürü Nasıl Yapılır

-Dezenfekte ettiğiniz cam bir fanusun içine 7 tane zeytin ile dilimlediğiniz 1 tane kuru inciri koyunuz.

7zeyin-1incir

-1 kaşık zeytin yağını da ilave ettikten sonra 24 saat sonra tüketebilirsiniz.

İncir Kürü Faydaları Nelerdir
 • Oluşabilecek kanserli hücrelerin oluşma sürecinde gelişmelerine engelleyici bir özelliği vardır.
 • Vücudunuzda oluşan kas ve eklem ağrılarına yönelik doğal bir ağrı kesici özelliği vardır.
 • Kış aylarında sıkça rastlanan soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı oldukça koruyucudur.
 • Saç köklerini güçlendirir, saçlara parlaklık verir ve canlandırır.
 • Ciltte bulunan sağlık sorunlarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Cilde parlaklık verici bir etkisi de mevcuttur.
 • Ani şekilde yükselen ve düşen tansiyona karşı etkilidir.
 • Kalp rahatsızlıklarının engellemede etkili olan incir kürünün düzenli olarak tüketimi oldukça önemlidir.
 • Kuru incirden elde edilen incir kürü ayrıca beyin hücrelerinin korunmasında oldukça etkilidir.

İncir Kürü Nasıl Tüketilmelidir? İnciri Kürünün Kullanımı

İncir kürü hem sağlığınıza çok iyi gelmekte hem de saç ve cilt sağlığınız için son derece faydalıdır.

-İncir kürünü hazırladıktan sonra bir çatal yardımıyla içerisindeki incirleri tüketebilirsiniz.

-Kaynatarak hazırladığınız incir kürünün suyunu soğuduktan sonra tüketebilirsiniz.

-İncir kürü için hazırladığınız suyu saçlarınıza sürerek daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

-Cilt hücrelerini yenileme özelliği olan incir kürünü cildinize sürerek ve masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Kuru İncir Nasıl Tüketilmelidir

Kuru incir direk olarak da tüketilebileceği gibi farklı şekillerde de tüketilebilir. Örnek olarak kahvaltılık simit ile ya da yoğurta eklenerek tüketilebilir. Ayrıca kuru incir ile tatlılar, kurabiyeler yapılabilir. Kuru incir kürü yapılarak tüketilebilir benzer olarak zeytinyağı ile dinlendirilip de tüketilmesi birçok sorunun devası niteliğindedir.

Kuru İncir Yemek Kilo Aldırır Mı?

Kuru incir bilindiği gibi oldukça tatlı bir gıdadır. Bunu kuru incir tüketen herkes fark etmiştir. Kuru incirin içinde oldukça fazla miktarda doğal şeker bulunmaktadır ve bu şeker oranı çok yoğundur. Bu doğal lezzetinden dolayı çok fazla tüketilen kuru incir kilo alımına sebep olabilir. Bu yüzden kuru incir tüketimini ihmal etmemek ile birlikte aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Aksi durumda bu lezzetli kuru incirlere kendimizi kaptırıp kilo almamız mümkündür.

Kuru İncirin Besin Değerleri

Doğal olarak üretilen kuru incir içinde birçok besin bulunmaktadır. Kuru incirin besin değerine bakılırsa 100g kuru incirin içerisinde 249 kcal kalori bulunmaktadır. Ayrıca bir adet iri kuru incirin içinde 50 kalori bulunmaktadır. Görüldüğü üzere kuru incir kalori acısından da oldukça zengindir. Yüksek bir enerji kaynağı olmasının yanında kilo kontrolü için fazla tüketmemek gerekmektedir.

Kuru İncirin Zararları Var Mıdır?

Kuru incir doğal şeker acısında oldukça zengindir bu sebepten dolayı aşırı incir tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Kuru incir çok tüketildiği zaman gliserin indeksi yüksek olduğu için früktoz ihtiva ederek, karaciğeri yağlandırır. Özellikle kuru incirde yüksek miktarda früktoz vardır. Bunların sonucu olarak da karaciğer yağlaması meydana gelebilir. Karaciğerin yağlanması durumunda da trioid, pankreas başta olmak üzere bütün vücudun yağlanması söz konusu olabilir.

Kur’an-ı Kerim’de Kuru İncir ve Faydaları

Gıdaların içinde en besleyici ve şifalı besin kaynağı olan kuru incir kutsal kitaplarda da sık sık geçmektedir. Müslümanlar olarak bizim kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de de kuru incir hakkında bilgiler bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de Tin suresinde (Tin arabça incir demektir) “İncire, zeytine, Sina Dağına ve emin belde (Mekke) ye andolsun ki, biz insanı en güzel bir şekilde yarattık” Diyerek yüce yaratan incir ve zeytinin önemine vurgu yapmıştır.

Bir hadis-i şerifte Peygamberimiz(sav) e bir tabak incir hediye edilir. Peygamberimiz kendisine hediye edilen bu kuru incirden yer ve ashabına “siz de yiyin” der. Sonrasında “Eğer Cennetten, dünyaya bir meyve geldi demem gerekseydi, incir derdim. Çünkü cennetteki meyvelerin çekirdeği yoktur. İncir yiyin, Çünkü o basur ve ayak ağrılarına yararlıdır.” Buyurmuştur.

Kuru incir nasıl saklanır


Doğru muhafazayı sağlamak için incirin içindeki suyun tamamen kaybolması önemlidir. İncirlerin iyice kuruduğundan emin olduktan sonra ağzı hava almayacak şekilde cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Eski bir yöntem, onları defne yaprağı serpiştirerek cam kavanozlarda saklamaktır. Vakumlu poşetlerde kapatma, yaratımınızın kokusunu ve lezzetini uzatacak harika bir seçimdir. Kestane veya parmesan peynirinin nasıl saklanacağını da öğrenin.

Kuru incirin özellikleri
Güçlü şekerli bileşeni sayesinde yeniden yapılandırıcı ve canlandırıcı güce sahip bir meyve. İncir mineral tuzlar (potasyum, kalsiyum, demir), vitaminler ve şekerler içerir. Antioksidan özellikleri sayesinde, enerji artışına ihtiyaç duyulan nekahat evrelerinde ve mevsimsel değişikliklerde yardımcıdır.

Özellikle kuru meyve söz konusu olduğunda, içerdiği lif sayesinde doğal bir müshil işlevine de sahiptir. Kalsiyum ve demir içeriği sayesinde kansızlık, yorgunluk veya halsizlik durumlarında tavsiye edilir. Kısacası, mükemmel bir atıştırmalık olmasına rağmen aşırı yenilmemelidir: günde üçten fazla kuru incir tavsiye edilmez.

Kalori
Tatlı bir meyve olan incir, özellikle kurutulduysa, hiç şüphesiz kalori doludur. Kurutma ile aslında incir ağacı suyun dörtte üçünü kaybeder ve taze meyveden 5 kat daha fazla şeker içeriği kazanır. Ayrıca müshil özelliklerini artıran lif içeriğini de arttırır. Kuru incir şeker bakımından zengindir ve kalori alımı 100 gramda 250 kaloridir. Bu nedenle genellikle soğuk mevsimde yenir. Taze incir ise 100 gramda yaklaşık 50 kalorilik bir kalori içeriğine sahiptir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Kuru İncir

Kuru incirin bilinen faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Sindirim sorunlarından, kansızlığa, kadın hastalıklarından, kalp rahatsızlıklarına ve kansere kadar birçok rahatsızlık için önerilir.

hamilelikte-kuru-incir

Kuru incir kadınlar için oldukça faydalı bir besindir. Özellikle hamile kalma konusunda sorun yaşayan kadınlar için hamile kalmayı kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Tam etkileri ise şöyledir.

 • Yumurtalığı küçük kadınlarda etkili bir besin kaynağıdır.
 • Yumurta rezervi azalmış kadınlarda onarım ve yenileme etkisi vardır.
 • Özellikle yumurta çatlamasında sıkıntı yaşayan kadınlara tavsiye edilen kuru incir yumurtaların çatlamasında oldukça etkilidir.
 • Erken menopoz için etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi sayesinde hastalıklara karşı vücut direncinizi kuvvetlendirir.
 • Kuru incir yeni doğum yapan kadınlarda süt arttırıcı özelliği vardır.
 • Adetten kesilme gibi durumlarda, adet düzensizliği durumlarında iyi geldiği birçok kişi üzerinde kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Kuru İncir Yenir mi?

Kadınların hamilelik dönemlerinde vücut metabolizmalarındaki değişikler sonrası birçok farklı gıda aşermeleri gayet normaldir. Bu durumlarda ise bu gıdaların tüketilmesinde bir sıkıntı olup olmayacağı anne adayları tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Kuru incirin hamileler üzerindeki etkisini maddeler halinde inceleyelim.

Gebelikte Kuru İncir Zararlı mıdır?

Kuru incir hamilelikte mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardan biridir. Faydaları ise şunlardır.

 • Hamile Kadınlarda Vitamin Eksikliğini Giderir
 • Gebelik zehirlenmelerini önler
 • Yaygın olarak görülen aşermeyi önler
 • Mide bulantısını önler
 • Hamilelikte meydana gelebilen gestasyonel diyabeti önler
 • Hipergliseminin önlenmesini sağlar
 • Hamilelikte meydana gelebilecek cilt sorunlarını önlemede yardımcıdır.

Hamileler Günde Ne Kadar Kuru İncir Yemelidir?

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kuru incirin de aşırı tüketiminin yan etkileri vardır. Kuru incir besin değerleri yönünden çok zengin olması sebebiyle aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

100 g kuru incirde 249 kcal bulunmaktadır. Kuru incir yükse kaloriye sahip olduğu için hızlı kilo aldırmaktadır. Bu yüzden hamileler kuru incir tüketirken aşırıya kaçmamaya özen göstermelidir.

Bu yazımız da sizlere kuru incirin faydaları nelerdir, ne işe yarar gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarım Fuy’s Nature olarak kuru incirin faydalarının neler olduğunu bir nebze de olsa anlatabilmişizdir.

“Kuru İncirin Faydaları Nelerdir, Nelere Fayda Sağlar?” hakkında 14 yorum

 1. Kuranı Kerim’de geçen inciri tüketmemek olmaz ama çoğu için güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş. Kalori bakımından da ihtiyacımız olan bir yiyecek 🙏

 2. İncirin her hali birbirinden güzel lezzetli sizin ürünlerinizi begeniyorum cok dogallar agzına aldıgında cok güzel bir tad bırakıyor cok begeniyorum tavsiye ederim cok lezzetli ürünleri kacırmayın derim

 3. Harika bir makale olmuş incir gerçekten çok faydalı bir besindir ben de çok severim detaylı bir şekilde anlatmissiniz emeğinize sağlık

 4. Özlem Şahin

  Kuru inciri çok severim ama bu kadar faydası hakkında bilgim yoktu diyabete ve cilt sağlığına iyi geldiğini bilmiyordum sayenizde daha bilinçli olarak tüketeceğim. Nasıl saklanacağı bilgisi de çok işime yarayacak teşekkür ederim.

 5. Incir mübarek bir meyvedir. Her anlamda bir-çok faydası mevcuttur. Makalede her faydası anlatılmış…

 6. Bir Egeli olarak incire bayılırım. Biz yemiş deriz adına. Bsğımızda yetiştirir kuruturuz. Tam bir lif kaynağıdır, doyurucudur. Reçelini yaparız

 7. Geri bildirim: Muzlu ve İncirli Kurabiye - Fuys Nature

 8. kuru incir en sevdiğim kuru yemişler arasında bir numara ürünleriniz gerçekten çok kaliteli Kuru incir hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.