İçeriğe geç

Organik İncir

Kuru incir besin değeri

Organik incir satışı içinde satılan incirin organik olduğunu belgelemek gerekmektedir.Ne yazık ki, doğal sertifikalı organik incir veya kuru incir bulmak zordur. Erişilmesi zor ve bakım gerektiren incir gibi ürünler için her üreticinin bir doğa sertifikası alması mümkün değildir. Köylerde yetişen bütün incirlerde organik incir kullanılmış ama burası doğru değil. Doğal bir ifade elde etmek için bir ürünün birçok aşamadan geçmesi gerekir.

Kuru incir ile ilgili tüm detayları, üretim yöntemlerini dedelerimizden öğrendik. Tüm ürünlerimizde olduğu gibi geleneksel yöntemlere göre incir üretiyoruz. İncir yetiştirme ve işleme gibi tüm yöntemler geleneksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir.

Organik incir sertifikasyonun başladığı ve popüler hale geldiği ilk zamanlarda incir üretimimizi doğal bir tarıma dönüştürdük. Bildiğiniz gibi köylerde yetişen ve elden çıkarılmayan her ürün doğal değildir. Organik olmak için sertifika ve belgelerle kanıtlanması gerekir.

İncir ağacı ve meyveleri tüm büyük dinlerde sembol olarak kullanılmış ve sıklıkla bahsedilmiştir. Yahudiler Fısıh Bayramı kutlamaları sırasında incirleri geleneksel bir yiyecek olarak kullanırken, İncir cennet bahçelerinde bir ağaç olarak bahseder ve Noel kutlamaları için vazgeçilmez bir yiyecek olarak kutsal bir meyve olarak tanımlar. Kuran’da Hz. “Muhammed’in seçme şansı olsaydı, cennete götüreceği ağaç incir ağacı olurdu. Sözü yer almaktadır. Hem manevi hem de sağlıklı değeri olan bir meyve olark hayatımızda yerini almaktadır.

Organik incir

Organik incir

Organik İncir Sertifikası İçin Adımlar Nelerdir

Her şeyden önce, bir ürünün organik incir olması için sertifikalandırılması gerekir. Köyde yetişen, iddiaya göre hiç çare bırakmayan ürünler için sadece organik ürünler diyebiliriz. Organik olmak için laboratuar da çalışılmalı, toprak ürün örnekleri incelenmelidir. Aksi takdirde, ürün için organik denemez.

2007 Yılından beri Karaot köyünde organik incir üretimi yapmaktayız. Sana hangi aşamalardan geçtiğimizi söyleyeyim.

  • Organik üretmek için önce bakir topraklara sahip olmanız gerekir. Şehir merkezine yakın ve sanayi bölgelerine yakın üretim tesislerinde organik üretimin gerçekleşmesi olası değildir.
  • Üretim alanı en yakın ilçe merkezine ve sanayi bölgesine 25km mesafede olmalı.
  • Şehir merkezine uzak olması ve bir dağ köyü olması nedeniyle doğal üretime çok elverişlidir.
  • Sahada daha önce kimyasal gübreler, deva gübreleri kullanılmışsa, bunları temizlemeniz gerekir. Topraklarımızda kimyasal gübre, deva kullanılmadığı için bu işlemlerle hiç uğraşmadık. Kimyasal arıtma yapıldıysa, toprağı 5 yıl boyunca temizleyen ürünler (buğday, mısır.) Ekmeniz gerekiyor. Topraktaki kimyasallar buğdaya benzer şekilde 5 yıl boyunca hasat edilir, toplanır ve temizlenir.
  • Toprağın pah olduğundan emin olduktan sonra organik incirlere başvurunuz. Gıda Bakanlığı onaylı bağımsız belgelendirme kuruluşları ülkenize gelir. Toprakta bulunan toprak ve ürün örneklerini alır. Numunelerin incelenmesi sırasında herhangi bir kimyasal kalıntı tespit edilmezse, doğal sertifikasyon aşaması başlatılır.
  • Organik sertifikasyon kuruluşunun bir kontrol yapması için her yıl belirli bir miktar ödemeniz gerekecek ve sertifika geçerli kalacaktır.
  • Ürünlerinizi 3 yıl boyunca doğal ürün olarak satamazsınız. Alanınız 3 yıl boyunca her yıl kontrol edilir. 3 Yıl sonra artık yoksa, doğal satışlara başlayabilirsiniz.
  • Tüm ürünler için en fazla 1 yıl geçerliliği olan sertifikalar verilir. Her yıl toprak ve ürünler doğal bir şekilde test edilir. Bir gecikme bulunursa, cezai işlem yapılır ve sertifika iptal edilir.

Organik İncir Yaşlanmayı Geciktiriyor Mu ?

Organik incir

Organik incir

Yaşlanmak istemiyorsanız, düzenli olarak incir yemelisiniz. İncir ayrıca antioksidan içeriği yüksek bir meyvedir. Çok miktarda karoten, lutein ve köknar içerir. Bu sayede yaşlanmanın vücut üzerindeki etkilerini geciktirmeye yardımcı olur.

İncir, potasyumlu zengin bir meyvedir ve bu özelliğinden dolayı kan basıncını düzenlemek çok yararlıdır. Başka bir deyişle, hipertansiyonu kontrol eden bir meyve olduğu da söylenebilir.Demir eksikliği olanların günlük diyetlerine incir eklemeleri gerekir. Yüksek demir içeriğine ek olarak, aynı zamanda C vitamini içerdiği gerçeği, incirlerde demirin emilimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Böylece yüksek bir demir kaynağı oluşur. İncir, çok fazla kağıt hamuru içeren bir meyvedir. Çözünür ve çözünmez hamurun bir karışımıdır. Yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler. Bu nedenle, aynı zamanda kilo kaybı için diyetin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Öksürük, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Ayrıca iyileşme döneminde hastalıklarda kilo kaybını telafi etmeye yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.