İçeriğe geç

Organik Ürün

Organik ürün

Organik ürün son zamanlarda organik beslenme için ilk tercihlerden biri olmuştur. Organik beslenme sadece Türkiye’de değil tüm dünyada giderek daha popüler hale geliyor. Ürünlere olan talep sürekli arttı ve üretim hacmi artmadı. Ancak son zamanlarda organik ürün taleplerinin sayısı arttı. Son zamanlar büyük ve küçük olan bu ürünleri üreten güvenli yerlerin arayışları artmakta.

Organik beslenme herkesin isteyeceği bir beslenme şeklidir.Peki organik besleme konusunda ne kadar dikkatliyiz ?Önemli olan dönüm noktası tamda burada başlıyor.Tüketici olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeli ve tüketeceğimiz ürünlere dikkat göstermemiz gerekmektedir.Bu nedenle ürünler alırken tercih ettiğimiz ürünlerde gereken özeni göstermekte fayda vardır.Organik doğal ürünler nelerdir?

Organik Ürün Nedir?

Organik ürünler ekolojik ürünler olarak da bilinir. Basitçe söylemek gerekirse; Bir tarım ürününün yetiştirilmesi sırasında kimyasal maddelere başvurulmadan gerçekleştirilen bir yöntemdir. Sadece ekim sırasında değil, toprak işleme sırasında da kimyasal maddeler tercih olarak alınmaz. Bir ürünü organik olarak adlandırmak için bazı kurallar vardır.

Organik ürünler için ekim tarihinden itibaren en az iki yıl geçmesi gerekir. Bu pozisyon yıllık bitkiler için geçerlidir. Yem ve mera bitkileri için, ürün kullanılmadan önce iki yıl geçmiş olmalıdır. Hasattan önce üç yıllık bir geçiş dönemi uygulanmalıdır. Bu nedenle, organik ürünler satın aldığınızda, her durumda ilk ekim tarihini, menşeini, hasat tarihini, ürünü yetiştirmek için kullanılan yöntemleri ve ürünlerin içeriğini kontrol etmek önemlidir.

Tüketicilerin organik gıdaları tercih etmelerinin bir nedeni çevresel kaygılardır. Organik ürünlerin üretiminde kullanılan yöntemler, gezegenimizi toprak ve su kirliliğinden korur, çünkü geleneksel tarım yöntemlerinde belirtilen kimyasal gübreler içermezler. Kimyasalların ortadan kaldırılması ekolojik sistemin biyolojik çeşitliliğini arttırır ve sera gazı emisyonlarını azaltır. Bütün bu unsurların iklim değişikliğinin önlenmesi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Organik gıdaların vücut için yararları üzerine çok fazla çalışma var. Ama en büyük avantajı zarar görmemesi değil mi? Çocuklarımıza verdiklerimizin onlara zarar vermeyeceğini bilmek çok değerli bir konumdur. Genetik, hormonsuz, ilaçsız ürünlerin tadından bahsetmiyorum bile.

Beslenme çok ciddiye alınması gereken bir gereksinimdir. Çünkü yaşam kalitemizi doğrudan etkiler. Hepimiz her cümlenin” her şey sağlıklı” olduğunu söylemiyor muyuz? İşte vücudumuzu günümüzün oldukça yaygın bir hastalığına karşı güçlü kılan doğal beslenme. Bize huzur ve böylece iyi bir hayat veriyor.

Organik beslenmek oldukça önemli bir detaydır.Bu şekilde vücudumuz harika bir savunma mekanizmasına sahip olabilir. Hayvansal ürünlerde omega-3 yağ asitlerinin korunması vücudumuzun bağışıklığını güçlendirir ve aynı zamanda günlük aktivitelerimizdeki performansımızı arttırır. Ve organik hayvanlarda, antibiyotiklere dirençli bakteriler daha azdır. Kısacası, doğal gıdalar bizi zararlı maddelerden ve vücudumuza getirdikleri faydalardan korur.

Organik Ürün Ve Organik Olmayan Ürünler Arasındaki Farklar

Organik ürün

Organik ürün

Son yıllarda, organik gıda terimi tüketicilerden giderek daha fazla ilgi görmüştür. Ancak öncelikle bir ürünün  organik olduğunu nasıl anlıyoruz? Organik gıda üretiminin sanıldığından çok daha fazla aşaması vardır. Organik ürünler sertifikalı olmalıdır. Sertifikasız hiçbir ürüne güvenmemelisiniz. Tüm prosesler için test edilmiş, test edilmiş ve sertifikalandırılmış ürünler doğal ürünlerdir.

Organik ürünler için sertifikalar resmidir. Bakanlıkça yetkilendirilmiş belgelendirme şirketleri denetim, kontrol ve belgelendirme süreçlerini yürütmektedir. Organik ürünlerin yetiştirilmesi zahmetli ve çok maliyetlidir. Gerçekten doğal olan ürünlerin fiyatlarına bakarsanız, fiyatta çok ciddi bir fark olduğunu görebilirsiniz. Bu durum sizin organik besleme için önünüze geçmesine izin vermeyin.

Organik ürün gözle görülemez, elle kontrol edilemez, koklanamaz veya canlılık, parlaklık gibi özellikleriyle anlamak için tarımın içinden gelmek gerekir. Bir ürünün doğal olup olmamasında tek bir faktör vardır: Organik ürünlerin etiketlerinde organik tarımın logo ve etiket bilgileri yer almaktadır.

Bir ürünün gerçekten organik olup olmadığını bilmek zor değildir. Bunun farkında olmak ve satın aldığınız ürünlerin etiketlerini test etmek yeterlidir. Satın alınan ürünün ambalajı dikkatlice incelenmelidir. Bakanlıkça yetkilendirilmiş belgelendirme şirketinin logosunun bulunması zorunludur. Aynı biçimde etiketin üzerinde organik yazı bulunan Türkiye Cumhuriyeti logolu olması gerekmektedir.

“Yediğimiz elmadan çıkan bir solucan, yeşillikler içinde dolaşan tırtıllar, bir süre baklagiller kelebeklere dönüşüyor, işin doğası ve bu bir çeşit garantidir. Zehirli bir yem yemektense elmamı küçük bir kurtçukla paylaşmayı tercih ederim. Ancak elmanın solucan olduğunu unutmayalım, yapay gübre kullanılmadığı anlamına gelmez, hormon içermez.Sitemiz tüm içeriklerine erişe bilmek için Google üzerinden sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.