İçeriğe geç

Organik Zayıflama

Kuru incir besin değeri

Organik zayıflama doğa ve çevre kirliliğinin ilerlemesiyle birlikte insanlar doğal tarıma yönelmişlerdir. Organik beslenmenin önemi artmıştır. Organik beslene bilmek için maalesef tükete bileceğimiz organik ürünleri büyük şehirler temin edebilmemiz hayli zorlaşmış durum da. Bu nedenle vücudun büyümemesi, davranış bozuklukları, üreme sorunları, bağışıklık sistemi bozuklukları benzer şekilde hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Organik tarım, katkı maddeleri, deva, hormonlar şeklinde kimyasal ürünler kullanılmadan üretilmektedir. Üretilen organik ürünler vitamin ve mineral bakımından zengindir ve insan sağlığı açısından büyük önem taşır.

Organik gıdalar son günlerde artan obezite, aşırı kilo ve diyabetin sorunları yavaşlatabileceğini hatta azaltabileceğini göstermiştir.

Organik tarım, toprağa, topraktaki canlılara ve çevreye zarar vermeden oluşturulan bir uygulamadır. Toprağa zarar vermemek için doğal gübreler kullanılır. Üretimdeki ürünlerin kalitesini artırmak için oluşturulmuş bir uygulamadır. Ürünlerin zarar görebileceği durumlarda kimyasal ürünler yerine biyolojik, doğal ürünler tercih edilir.

Besinlerin sindirim enzimleri tarafından parçalanmayan kısımlarına lif denir. Lif bağırsaklarda sindirilmez, sadece diğer besinlerin sindirimini ve emilimini destekler. Ana lif besin maddelerini depolar; Kepekli undan yapılan ürünler (kepekli ekmek, kepekli makarna. Rafine edilmemiş tahıllar, yulaf, keten tohumu, elma, portakal, armut, kuru incir, erik, kayısı ve kuru meyve, nohut, mercimek, fındık ve tohumlar, bezelye, pancar, şalgam, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, yeşil fasulye, salatalık, soğan, kereviz, Domates, biber de yüksek lif içeriği kuru. Bu sebzeden maksimum faydayı elde etmek için çiğ tüketilmeleri gerekir.

Organik zayıflama başlıca nedenleri birçok diyet ve yöntemin varlığı olsa da irade sorunu insanların kararlılığını da bozuyor; onları kalıcı bir kilo verme yöntemini keşfetmeye itiyor. Organik zayıflama uygulamak için hangi yöntemin kullanıldığına bakılmaksızın. Kilo verme sürecinde ve sonrasında, irade gücü kalıcı kilo kaybının anahtarıdır. Herhangi bir sebepten vazgeçmek veya kaçmak, ödül olsa bile, kalıcı kilogram vermenizi engelleyen unsurlardır.

Yüksek Lifli Gıdalar Kilo Kaybı Desteği Sağlıyor Mu?

Organik zayıflama

Organik zayıflama

Yeterli miktarda lif, sağlıklı bir kilo vermeyi kolaylaştırır. Lifli gıdalar, enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliğinden dolayı midede bulunanların yoğunluğunu artırarak midenin boşalmasını geciktirir. Mide boş olmadığı için tokluk hissini arttırır ve yemek yeme isteğini azaltır. Enerji içermedikleri ve tokluk hissi vermedikleri için zayıflamayı desteklerler. Özellikle zayıflama diyetlerinde, lif bakımından zengin bir diyetle birlikte tüketilen su ile tokluk hissi, doyumun daha da artmasıyla sağlanır.Organik zayıflama lifler ile daha kolay hale gelir.

  1. Tam tahıllı üretilen unlu ekmek çeşitleri
  2. Arpa
  3. Çavdar
  4. Yulaf
  5. Kuru incir
  6. Kuru yemiş çeşitleri

Kuru incirin sizlere bu alanda göstereceği faydalar oldukça fazla olacaktır. Lifli ürünler tüketmek isteyenlerin daha fazla etkiler alacağı bir seçenektir.

Aldığınız Karbonhidratlara Dikkat Edin

Kilo vermek basit görünebilir, ancak temel olarak karmaşık bir sürecin ürünüdür. Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kaloriyi yağ dokusuna dönüştürür ve bunları vücudun belirli bölgelerinde depolar. Zamanla, bu birikim kişinin şişman görünmesine yol açacaktır. Organik zayıflama yöntemleri esas olarak aşırı kalori yakma ve düşük kalori alımına dayanan teknikleri içerir.

Tarif edilen tüm kilo verme teknikleri, cerrahi müdahalenin gerekli olmadığı tekniklerdir. Aşağıda açıklanan yöntemlerden yalnızca bir veya daha fazlasının uygulanması başarı için yeterli olmayabilir. Kişiliğinize ve bedeninize en uygun olanların bir kombinasyonu ile hayatı zayıflatmaya çalışmanız gerekir. Bu, ideal kilonuzu daha kısa ve sağlıklı bir durumda elde etmenizi sağlayacaktır. Organik zayıflama;

  • İçme suyu ile kilo vermek: metabolizmanın hızlı çalışması için gerekli olan temel maddelerden biri sudur. Vücutta su eksikliği olduğunda, metabolizma hızı otomatik olarak azalır ve vücut onları yakmak yerine kalori depolamaya başlar. Bu durumda, kilo vermenin anahtarlarından biri su içmektir.
  • Kahvaltıda yumurta yiyin: Kilo vermenin denkleminin az kalori tüketmek olduğunu söylemiştik. Daha az kalori almanın yollarından biri, tokluk hissini uzun süre korumaktır. Kahvaltıda yenen yumurtalar sizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacağından gereksiz kalori alımını önleyecektir.
  • Kahve tüketimi: kahve metabolizmanın hızını arttırır ve yağ yakma sürecine olumlu katkıda bulunur. Şekersiz veya kremasız içilen kahve de düşük kalorili kalır. Özellikle öğle ve akşam yemeklerinde metabolizmanızın çalışmasına katkıda bulunabilir ve öğünler arasında kahvenize eklediğiniz hafif süt ile benzer şekilde uzun saatler aralıklarla çok daha uzun doygunluk elde edebilirsiniz.
  • Yeşil Çay: Yeşil çay kafein ve katesin ile birlikte yağ yakımını destekleyen bir besindir. Ayrıca termojenik etkisi nedeniyle metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

Sitemiz içeriklerine Google üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.