İncirin Faydaları Nedir? İncirin İnsan Sağlığına Faydaları…..

Ocak 1, 2020 0 Yorum

İncirin Faydaları Nelerdir? İnsan Sağlığına Faydaları…

   Yaz mevsiminin en sevilen meyvesi olan incir tadı ve lezzeti kadar insana olan faydasıyla da gözde meyve konumundadır. İncir içinde bulundurduğu lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla vücudunuzun doğal koruyucusu olmaktadır. Gelin bu mucizevi meyveyi yakından tanıyalım.

insanlık tarihi kadar eski zamanlardan beri insanların besin kaynağı olan incir içerdiği lifler, vitaminler, mineraller, antioksidanlar vücudumuzun doğal koruyucusu niteliğindedir. Ayrıca zengin bir C vitamini deposu olaması, sodyum ve magnezyum içermesi, bunun yanında potasyum kaynağı olmasının yanında B3, B6, B2, K vitaminlerini de oldukça fazla içermesi sayesinde birçok hastalığa karşı vücudun doğal kaynağı olmaktadır. Bunun yanında incir diğer birçok meyveye oranla daha az yağ içerdiği içerdiği için özellikle kalp hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Ayrıca incir meyvesi yapısında az miktarda kalori içermesine karşın yüksek miktarda enerji kaynağıdır bu özelliği sayesinde kilo vermek isteyenlerin ve kilolarını sağlıklı bir şekilde korumak isteyenler için önemli bir besin kaynağıdır. İncir kalori acısından düşüktür bu sayede diyet listelerinde mutlaka bulunmaktadır. incir sindirim soruları yaşayanların sindirim sistemini rahatlatmakta oldukça etkilidir. İncirin kalp, yüksek tansiyon ve damar hastalıklarına yönelik önleyici etkisi vardır. sindirim sorunu yada kabızlık sorunu çekenlerin incir tüketmesi oldukça etkili olacaktır. Kemik hastalıkları için de oldukça faydalıdır yapısında bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlar. şimdi de incirin saymakla bitmeyen tüm faydalarını kısı başlıklarla inceleyelim.

İncirin Faydaları Nelerdir ?

Kanseri Önler :

İncir yapısında bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu lif, meme kanserini önlemekte önemli bir koz oynar.Menopoz geçiren kadınların vücutlarında hormon dengesizliği olmaktadır. Bu hormonlar insan yapısının bağışıklık sistemini kötü etkilemektedir bu durum antioksidanların serbest radikallerle savaşma yeteneğini düşürmektedir. İncir vücuda lif sağlayarak ekstradan bir savunma oluşturur.

Kalp Sağlığını Korur :

İncirin bir diğer mucizevi etkisi kalp ve damar sağlığını korumada önemli bir rol üstlenmiştir. incirin yapısında bulunan yüksek potasyum içermesi, düşük yağ oranlarına sahip olaması ve en temel olarak kalsiyum içerisinin birçok besine göre oldukça fazla olması kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi damarların sertleşmesini önleyerek kalbin yağlanmasını karşın kalp zarını destekler.

Alzheimerı Önler :

Amerika ve Avustralya üniversiteleri tarafından yapılan araştırmalara göre incir  yaşlanmakta olan insanların inflamatuar sitokinlerini azaltabildiği yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. Bu etken de Alzheimer hastalığının riskini azaltmakta oldukça etkili olmaktadır. Bu sebepten haftada 1-2 incir tüketimi sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Kemik ve İskelet Sistemine Faydaları:

İncirin kalsiyum minerali bakımından oldukça zengin olması ve yapısında bol miktarda K vitamini bulundurması direk olarak kemik sağlığının ve dolaylı olarak da iskelet sisteminin ve kas sisteminin sağlıklı olmasını sağlar.yapısında o-bulunan kalsiyum kemik dokularının güçlenmesini ve korunması için gerekli olan korumayı sağlayabilmektedir.

Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları:

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan incir , cilt sağlığı için oldukça etkilidir.Direk olarak cilt yüzeyine uygulanan taze incir, cildin temizlenmesine ve beslenmesine katkı sağlar. Yaşlılık önleyici olarak bilinen incir cilt sağlığınızın korunmasını sağlayarak akne ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarına karşı da koruma sağlar.

Günümüzde birçok kozmetik ürününün içinde özellikle de şampuanların içine bolca koyulan incir, saç sağlığı için oldukça etkili bir yere sahiptir. Saç sağlığını ve saç derisini korumakta önemli etkileri görülür, incir yapısında bol miktarda bulundurduğu magnezyum sayesinde saç sağlığına önemli bir katkı sağlar.

Sonuç olarak tüm bu etkiler göz önünde alındığında bu mucizevi meyvenin ne kadar mükemmel olduğunu ve beslenme menülerimizde yer almasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.