İçeriğe geç

İncir Kürü Faydaları Nelerdir? 

Rate this post

İncir Kürü Faydaları Nelerdir? Son dönemlerin en popüler bitkisel kürleri içerisnde yer alan incir kürü saymakla bitmez faydaları ile bilinmektedir.  

Ülkemizde başta Aydın ili olmak üzere pek çok yerde yetişen incir sağlık için oldukça yararlıdır.  

Hem taze hem de kuru olarak düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle fosfor ve B1 ile B2 ihtiyacının karşılanması adına çok önemli bir besindir.  

Fuys Kuru İncir pek çok sağlık sorunun giderilmesi açısından da etkili bir besin olarak tercih edilmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin daha düzenli olarak çalışabilmesi için düzenli kuru incir tüketilmesi tavsiye edilmektedir.  

İncir kürü de kansızlık ve pek çok sağlık probleminin giderilmesine karşın en etkili olan bitkisel yöntemlerden biridir. Peki, incir kürü nasıl yapılmaktadır ve faydaları nelerdir? 

İncir Kürü Nedir? 

Son dönemlerde adı sıkça duyulan incir kürü nedir sorusu pek çok kişi tarafından da merak edilmektedir. Özellikle hamilelik için tavsiye edilen incir kürünün sağlık açısından da pek çok yararı bulunmaktadır.  

Fuys kuru incir ile hazırlayabileceğiniz kürün önerildiği şekilde ve düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. Kuru incir oldukça yüksek lif oranına sahiptir. Özellikle diyet dönemi içerisinde hem enerji kaybı yaşamamak hem de metabolizmayı hızlandırmak için düzenli olarak kuru incir tüketilmelidir.  

Bunların yanı sıra incir kürü özellikle kadın hastalıklarının iyileştirilmesi için oldukça etkilidir. Yine de kuru incir kürünü uygulamaya başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.  

Kuru incir sağlık için yararlı olan bir besin olmakla birlikte içerisinde yüksek değerde früktoz bulunmaktadır. Şeker oranı oldukça fazla olan bir besin olduğu için ölçülü olarak tüketilmesinde yarar olacaktır.  

Bunun için incir kürü uygulanmadan önce mutlaka diyabet gibi hastalıkları olan kişilerin doktora danışması önerilmektedir.  

İncir kürünü uygularken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Kürün etkisini gösterebilmesi için mutlaka önerilen miktarda incir kullanmalısınız. Kürü hazırlarken hem incir hem de su oranını önerilenden daha fazla tercih etmemelisiniz.  
 • Herhangi bir alerji veya hastalık durumuna karşın incir kürünü uygulamadan önce doktorunuza danışmanız ve uygun görmesi halinde küre başlamanız tavsiye edilmektedir.  
 • İncire herhangi bir şekilde alerjiniz var ise kürü kesinlikle uygulamamalısınız.  
 • Diyabet hastaları için incir kürü kesinlikle tavsiye edilmemektedir.  
 • Erken menopoz döneminde iseniz ve belirtileri bulunuyor ise incir kürüne başlanılmamalıdır. 
 • İncir kürü için kullanacağınız incirlerin taze oldukların emin olmalısınız. Doğal koşullarda kurutulmuş ve herhangi bir şekilde küflenmemiş kuru incirleri kullanmalısınız. Bunun için Fuys kuru incir ürünlerini tercih edebilirsiniz.  

İncir Kürü Nasıl Yapılır? 

Hamile kalmak için incir kürü nasıl yapılır en çok merak edilen sorulardan biridir. Hamilelik için önerilen incir kürü için Fuys kuru incirleri tercih edebilirsiniz.  

Hazırlayacağınız kürü sadece önerilen miktarda yapmanız gerekmektedir. İncir kürünü hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeleri ve kürün hazırlanışını sizler için derledik. 

İncir kürü için gerekli olan malzemeler: 

 • 12 adet kuru incir 
 • 1 litre klorsuz su ( hazır su tercih edilebilir) 

İncir kürünün hazırlanışı: 

 • İncir kürünü hazırlamak için ilk olarak kuru incileri yıkamalısınız. Kuru incirlerin dış kısmındaki pudramsı bölgenin temizlenmesi için soğuk ile birkaç kez yıkamanız yeterli olacaktır. 
 • İncirleri bıçak yardımı ile ortadan iki parçaya bölerek 1 litre kaynayan suyun içerisine ekleyebilirsiniz.  
 • Tencerenin ağzını kapattıktan sonra yaklaşık 20 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır.  
 • Süre sonunda tencerenin altını kapatarak incirlerin ılımasını bekleyebilirsiniz.  
 • Ilıyan incirleri suyundan ayrı bir kabın içerisine alabilirsiniz.  
 • Ilımış olan 1 litrelik incir suyunu eşit üç parçaya bölmeniz gerekmektedir.  
 • Sabah, öğle ve akşam öğünlerinden en az 15 dakika önce ve aç karnınıza hazırlamış olduğunuz incir suyunu içmelisiniz. 

İncir kürünü günlük ve taze olarak yapmaya özen göstermelisiniz. İncir kürünün düzenli olarak ve aksatılmadan 50 gün boyunca yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak hem önerilen ölçüde hem de aç karnına tüketilmesi oldukça önemlidir.  

İncir kürünü uygularken ilk 25 gün düzenli ve her gün öğünlerden önce yapmaya gayret etmelisiniz. İlk 25 günlük periyodun adından küre bir haftalık ara verilmesi gerekmektedir.  

7 günlük aradan sonra kalan 25 günlük süreye de aynı şekilde devam edebilirsiniz. 50 günlük kür süresi içerisine vermiş olduğunuz bir haftalık ara dahil değildir.  

İncir kürüne başlamak için adet dönemini sona erdiği gün başlanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca ilk 25 günden sonraki vereceğiniz bir haftalık ara da böylece diğer adet dönemine denk gelmiş olacaktır.  

İkinci 25 günlük küre başlama zamanı da diğer adet döneminizin sonuna denk gelmelidir. Arada yaşayacağınız adetin de bitmesini bekledikten sonra ikinci aşama olan 25 günlük kür süresine başlayabilirsiniz.  

İncir Kürünün Faydaları 

İncir kürü sağlık açısından sayılmayacak kadar çok faydaya sahip olan bitkisel kürlerden biridir. En çok hamile kalmak için tercih ediliyor olsa da özellikle sindirim ve kansızlık gibi sorunlar için de yararlı olduğu bilinmektedir.  

Kalp hastalıklarından bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar etkili olan incir kürünün faydaları ve yararlarını sizler için derledik. 

 • İncir kürü kadınlar için oldukça yararlıdır. Yumurta gelişimine yardımcı olduğu için düzenli kullanımda hamile kalmayı da kolaylaştırdığı bilinmektedir. Hamile kalmak için gerekli olan kaliteli yumurtaların sayıca artmasına yardımcı olur.  
 • Kadınlarda sıklıkla görülen kist ve miyom gibi rahatsızlıkların ilerlemesinde ve önlenmesinde oldukça etkili bir bitkisel kürdür.  
 • Yumurtalıklarda meydana gelen rahatsızlıklar ile birlikte kadınların yumurtlama sorunlarında da yararlı olduğu bilinmektedir.  
 • İncir kürü faydaları özellikle saç ve cilt için de oldukça etkilidir. Saç derisinin derinlemesine beslenmesine yardımcı olurken saçların daha güçlü ve canlı olmasını sağlar.  
 • Ciltte meydana gelen renk eşitsizliklerinin giderilmesini sağlar. Ayrıca cildin daha parlak görünmesine de katkıda bulunmaktadır.  
 • Düzensiz tansiyon sorunlarında tansiyonun dengede kalmasını sağladığı bilinmektedir.  
 • Kas ve eklemlerde meydana gelen ağrıları azaltır.  
 • Kalp rahatsızlıklarının ilerlemesine ve meydana gelmesine karşı koruyucu bir özelliği vardır.  
 • Kuru incir kürü yüksek antioksidan içermektedir. Bunun için kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren vücutta bulunan zararlı bakteri ve toksinlerden arınmasını hızlandırır. 
 • Bağırsak ve sindirim sistemindeki sorunların tedavi edilmesinde oldukça yararlıdır. Sık sık yaşanılan kabızlık sorununa iyi gelir. 
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder. 
 • Eklem rahatsızlıklarına neden olan kemiklerin güçlenmesini sağlar.  
 • İncir kürü özellikle kansızlık sorunu yaşayan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.  
 • Gribal enfeksiyonu önleme etkisi olduğu için üst solunum yolu rahatsızlıklarının önüne geçer. 
 • Kuru incirin içerisinde bulunan yüksek lif oranı sayesinde kilo verme sürecinizi daha sağlıklı bir şekilde hızlandırabilirsiniz. İncir kürü lif oranı yüksek ancak kalori miktarı çok düşük olduğu için kilo verme sürecinizde sizleri destekleyecek bir kürdür.  

İncir kürü doktor onayı ile ve önerilen şekilde yapıldığı takdirde sağlık için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.  

Ancak bozulan veya uygun şekilde muhafaza edilmeyen kuru incirler ile kürün hazırlanması bazı yan etkilerin yaşanmasına neden olabilir.  

Almak istediğiniz kuru incirlerin mutlaka son kullanma tarihine ve aynı zamanda saklama ve üretim koşullarına da dikkat etmelisiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir