İçeriğe geç

İncir Kurutma Teknikleri

Kuru incir besin değeri
Rate this post

İncir kurutma bizlere eski köklerimizden gelen bir alışkanlık ta denebilir.Türkler uzun yıllardır meyveleri kurutarak tüketirler.Bunun eski zamanlarda amacı annelerimizin bu besinleri kışa hazırlamaları.Kuru meyveleri saklamak bu şekilde çok daha kolay hale geliyor.Eskilerin dilinde kışlık hazırlamak diye nitelendiren terimlerde aslında kuru meyvelerde bu hazırlıkların içinde yerini alıyordu.

Kuru incir o zamanlarda nasıl kurutuluyordu? Şimdi nasıl kurutuluyor?

Güneşte kurutma: Mutfağımızın en lezzetli yemeklerinden biri olan incir, yemeklerin iç malzemesi olduğu kadar atıştırmalık olarak da kullanılan lezzetli bir üründür. Ayrıca ülkemizin medar-I İftarı dünya sanayisine sunduğu en lezzetli ve kaliteli ürünlerden biridir…

Sizin tarafınızdan koparılan incirleri değerlendirmenin birçok yolu vardır. Dilerseniz bu taze meyveleri tatlılara ekleyebilir, dilerseniz reçel yapabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise incirleri kurutmak ve kuru tüketmektir.

İncir kurutma nasıl yapılıyor merak ediyorsanız, bu makale tam size göre! İncirlerin iyi kurutulup kurutulmadığını ve kurutulduktan sonra hangi ortamda muhafaza edilmesi gerektiğini görmek için farklı yöntemlere bakacağız.

İncir kurutmak isterken, üzerine hava alırken güneşte kurutmak için aralıklı olarak bir tül, tel örgü veya tepsiye yerleştirin. Daha sonra havayı emmelerini ve zararlılardan korumalarını önlemek için onları tekrar tül veya ince bir bezle örtün.

İncirleri güneşe koyun ve kurumasını bekleyin. Günde birkaç kez kontrol edin ve 3-5 gün kurumaya devam edin. Ve her iki tarafı da birbirine koymayı unutmayın, böylece iyi kururlar. İncirlerin nemli kalmamasına dikkat edin, böylece solucan olmazlar. Ve eğer suya katlanmazlar sa, o zaman kururlar.

Fırında kurutma: Tüm meyveleri evde kurutmanız için izin veren en basit ve en verimli yöntem fırındır. Kesilmiş incirleri aralıklarla tepsilere yerleştirin ve kapağı 50 derecede hafifçe birbirinden ayırın. İncirleri her saat ters çevirin. Yaklaşık 10-12 saat içinde incirleriniz tamamen kuruyacaktır.

Kuru incirleri havasız bir kavanozda güneş görmeden uzun süre saklayabilirsiniz. Ayrıca birkaç defne yaprağı olan bez torbalara koyabilir ve kuru ve serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Kuru yemişlerle dengelenmiş kuru incir,öğünler arasında mükemmel bir atıştırmalık olacaktır.

İncir kurutma

İncir kurutma

İncir Kurutmak İçin İncir Seçmek?

İncirleri kurutmaya karar verdiler. İncir dolu bir kutuları var. Hangisini kurutmayı seçeceksin? Her incir kurutulabilir mi? Yoksa elenmesi gerekiyor mu?

Ne yazık ki, tüm bu incirler kurutma için uygun değildir. Bu nedenle kurutma işlemi için incirleri doğru biçimde gevşetmek gerekir. Seçtiğiniz incirlerin dolu olduğundan emin olun. Bu şekilde tadını korur.

Ek olarak, kurutma için seçilen incirlerin derileri ince olmalıdır. Tabii ki, incir meyvesi tamamen olgunlaşmış olmalıdır. Bunu anlamak için, kendi ağırlıkları nedeniyle ağaçtan düşen ve bu sonbaharda çok zarar görmeyen incirleri seçebilir ve kurutabilirsiniz.

Sağlık yararları sayesinde birçok insanın sağlıklı atıştırması olan kuru incir, ülkemizde sıklıkla tüketilmektedir. Adı aşurenin hazırlanmasında ve çeşitli tatlıların içeriğinde geçen kuru incir, kadın ve erkek sağlığı ile de yakından ilgilidir. Hormonları düzenleyen ve daha iyi bir yaşam sürmenizi sağlayan kuru incir, vitamin ve mineral kaynağı olarak da bilinir.

Bağırsak aktivitelerinizi düzenlemek için tercih edebileceğiniz kuru incir, diyet sırasında metabolizmanızı da hızlandıracaktır. Ve akşamları kuru incirleri bir bardak suya batırırsanız, bu suyun barışın iksiri olduğunu bilmelisiniz.

Masanıza gelen kuru incir için sırada ne var? Doğal olarak nasıl kurutulur? Bu sayfada sizin için neyin iyi olduğunu ve sizin için neyin iyi olduğunu göstereceğiz.

Kuruduktan sonra incir saplarını kesin ve incirlerin altına bir bez koyun, böylece hava alırlar. İncirlerin hava alması için onları ızgara gibi bir şeye koyun ve bir bezle örtün.

Sonra güneşte kurumasını bekleyin. Izgara şeklinde bir şeyiniz yoksa, tepsiye bir bez koyabilir ve kurutabilirsiniz.

İncirleri güneşin altına koyduktan sonra, her 3 saatte bir kontrol edin, ters çevirin ve kurumasını bekleyin. Böylece incirler 5-6 gün içinde istenilen biçimde güzelce kurutulur.

Kuru incir

Kuru incir

İncir Kurutma Yapıldıktan Sonra Nasıl Saklanır?

Uzmanlar tarafından serin bir yerde saklanması önerilir. Uzun süre tüketmezseniz dolabınızdaki buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. Dondurucunuz varsa kuru incirleriniz’i dondurucunuz’da da saklayabilirsiniz. Bir yıl sonra dondurucudan çıksanız bile, çözüldükten sonra, aynı formda ve aynı tada sahip olarak tekrar yiyebilirsiniz.

Kuru incirleri saklamak, taze incirleri saklamaktan daha az zahmetlidir.

Kuru incirleri kilerde, buzdolabında veya buzdolabında saklamayı planlıyorsanız, hava geçirmez bir kapta veya sıkıca kapalı bir plastik torbada paketlemek en iyisidir.

Kuru incir kilerde 6-12 ay dayanır. Onları daha serin bir alanda nemden uzak tutmak önemlidir.

Buzdolabının veya kuru incirin kullanım ömrü 1 yıl, dondurucudaki raf ömrü ise 18 aya kadar uzar.

Sitemiz içerikleri Google üzerinden her geçen gün değer kanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir