İçeriğe geç

Kuru İncir Besin Değeri Nedir Ne Kadar Fayda Sağlar

Kuru incir besin değeri
Rate this post

Kuru incir besin değeri açısından oldukça zengin bir gıdadır. Yaş ve kuru incir ülkemizde en çok tüketilen besinler arasındadır. Ege bölgesinden gelen incir, uygun fiyatlarla temin edilebiliyor. İnsan sağlığı için kuru incir besin kaynaklarından faydalanmak önemlidir. Tatlı bir aroması vardır. Ayrıca, aç karnına tüketilirse, tokluk sağladığı söylenir.

Aç veya tok olarak tüketildiğinde, bu besinlerin kilo kontrolü üzerinde doğrudan bir etkisi vardır, bunun faydalarını ciddi olarak görebilirsiniz. İncirin faydalarını tam tutmak için aç karnına tüketilmeleri gerekir. Besin değeri yüksek olan bu ürün tatlılarda da kullanılır.

100 Gram 249 kcal’de bulunan kuru incir, 20 gramlık, yani sadece 1 parça 50 kalorilik bir besindir. 100 Gram;

 • 249 kcal kalori
 • 8 g karbonhidrat
 • 3 g protein
 • 9 Gram yağ
 • 0 IU a Vitamini
 • 2 g c vitamini
 • 0 mg potasyum
 • 0 mg kalsiyum
 • 0 mg demir

Kuru incir, daha uzun süre tam kalmaya ve kabızlığı gidermeye yardımcı olan iyi bir çözünür lif deposudur. Yüksek lifli gıdalarda kilo endeki için olumlu bir etkisi vardır. Lif alımını artıran kişilerin kuru incir kalori alımını gerçek anlamda azalttığı tespit edilmiştir. Kuru incir besin değerleri, size diğer yüksek lifli gıdalar gibi, kilo yönetimine yardımcı olabilir.

Kuru incir kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. İncir, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan zengin bir potasyum kaynağıdır. Birçok insan sadece iyi meyve ve sebzeleri değil, aynı zamanda yüksek miktarda sodyum tüketir, çünkü işlenmiş gıdalar genellikle tuzla beslenir. Potasyum eksikliği olan bir diyet, özellikle yüksek sodyum tüketimi eşlik ediyorsa, hipertansiyon sorunlarına neden olabilir.

Kuru incir Besin Değeri Önemleri

Kuru incir besin değeri

Kuru incir besin değeri

Kuru incir besin değerleri Yüksek potasyum ve düşük sodyum yardımı ile kuru incir, hipertansiyonu olan insanları kısa sürede iyileştirebilir. Kuru incirdeki antioksidanlar meme kanserine karşı koruma sağlar. Ortalama 8 yıl boyunca 51.823 postmenopozal kadın üzerinde yapılan bir araştırma, meyve liflerini yoğun olarak tüketen kadınların% 34 daha düşük meme kanseri riskine sahip olduğunu buldu.

Kuru incir besin değeri lif bakımından bu değerlere sahiptir. En zengin meyveler incir, elma, hurma, armut ve eriktir. İncirin meyvesi yapraklar kadar faydalıdır. Bazı kültürlerde incir yaprakları meyvenin bir parçası olarak kabul edilir. İncir yapraklarının insülin düşürücü özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Buda kuru incir besin değeri açıklamasına değilde aslında incirin nasıl bir besin değerine sahip olduğunu bizlere göstermektedir. İncirin bir diğer önemli avantajı da vücuttaki zararlı östrojeni uzaklaştırmasıdır. Vücuttaki aşırı östrojen hormonu menopoz sorunlarına neden olabilir; Yumurtalık kanseri, meme ve rahim kanseri; kg alımı ve ruh hali değişimleri. Bu şekilde iyileştirme yoluna gidile bilir.

Kuru incir vücuttaki aşırı hormon seviyesini dengeler ve bu durumun neden olabileceği hastalık riskini azaltır. Kuru incir besin değeri açısından ne kadar zenginliğe sahip bunları bu ölçüde anlamak da kolay olacaktır. Kuru incir, bitkisel besinler arasında en yüksek kalsiyum içeriğine sahip meyveler arasındadır. Kalsiyum açısından zengin bir diyet kemik sağlığını destekler ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur.

İncirdeki bileşenler genellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Yüksek bir mukus içeriği boğaz ağrısını tedavi edebilir ve hastalıklara karşı koruyabilir.İncir, sağlığı destekleyen antioksidanlar bakımından zengin bir meyvedir.

Kuru İncir Besin Değeri Nasıl Faydalar Sağlar

Kuru incir besin değeri

Kuru incir besin değeri

Ne kuru incir faydaları nelerdir? 28 Gramlık kuru incirde 3 gram lif bulunur. Lif kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir ve daha uzun süre dolu hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca kolesterolü düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini test etmeye yardımcı olabilir.

İncir, osteoporoza ek olarak diğer sağlık sorunlarını önleyebilen iyi bir kalsiyum kaynağıdır. İncirden daha iyi bir kalsiyum kaynağı yoktur.

Diyetinize daha fazla antioksidan eklemeyi umuyorsanız, incir ile doğru yoldasınız demektir. Kuru incir “yüksek kaliteli antioksidan olan birçok çalışma bulundu. Beslenme uzmanları, incirlere benzer şekilde daha fazla meyve ve sebze yiyerek antioksidan alımınızı artırmanızı önerir.

 1. A vitamini
 2. C vitamini
 3. K vitamini
 4. B vitaminleri
 5. Potasyum tuzu
 6. Magnezyum
 7. Çinko
 8. Bakır
 9. Manganez
 10. Demir

Çiğ incir besinleri, antioksidanlar ile sizlere sonuç veren bir yüz maskesi olarak da tercih edile bilir. Ek nemlendirici faydalar için 1 çorba kaşığı yoğurt ekleyin. Maskeyi yüzünüzde 10-15 dakika bekletin ve ılık suyla iyice durulayın. Latekse alerjiniz varsa, incirleri cilt üzerinde kullanmayın! İncir ezmesi hem akne için popüler bir ilaçtır. Ama işe yaradığına dair bir kanıt yok.

Sitemiz içeriklerine Google üzerinden erişmeniz mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir