İçeriğe geç

Kuru İncir Nasıl Saklanır, Muhafaza Edilir

Rate this post

Taze incir, incir meyvesinin ağaçta yeşil bir yapıdan renginin açılıp irileşerek olgun bir hale gelmesi sürecidir. Koyu yeşil rengi olgunlaşarak cinsine göre açık fıstık yeşili veya sarı renge dönüşür. Taze incir iyice yumuşayarak elle tutulduğunda içine doğru büzülür ve sertliği iyice azalmış olur. Tam olgunlaşmamış taze incir sertliğini korur ve böyle tüketildiğinde yapısında çokça bulunan incir sütü ağzınızda yaralara sebep verebilir. Bu yüzden taze incir iyice olgunlaşmadan kopartılmamalıdır. İyice olgunlaşmış taze incir dış kabı ile tüketilebilir. Tam olgunlaşmış taze incirin dış kabı da kolaylıkla soyulabilmektedir.

Bu yazımızda kuru incirin nasıl muhafaza edildiğini anlatacağız.

Olgun hale ulaşan incirler 5-6 gün sonra hacmini kaybetmeye ve rengi kahverengiye dönmeye başlar. Birkaç gün ağaca bağlı olan sap kısmı iyice kuruyarak ağaçtan kopar ve incir doğal olarak kuruyarak dibine düşer ve toplanır.

Kuru İncir Nasıl Saklanır

Kuru incir lezzetli ve şekerli tadıyla herkes tarafından sevilerek tüketilen bir gıdadır. Bunun yanında çok fazla tüketmek kolay değildir. Bu sebeple incirleri saklamak gerekmektedir. Sizler için incirleri nasıl saklamanız gerektiğini anlatacağız.

Kuru İncir Dolapta ve Dondurucuda Saklanabilir

kuruincir-dolapta-saklama

Kuru incir kısa sürede tüketilmeyecek ise dolapta saklamak en uygunudur. Dolapta saklana kuru incirler bir yıl boyunca dolapta saklanarak tüketilebilir.

Dondurucuda saklanan kuru incirler de uzun süre tazeliğini ve yumuşaklığını koruyabilir.

Kuru İncirleri Güneşten Koruyarak Saklayabilirsiniz

Kuru incirler için dolabınızda yer yoksa veya kısa sürede tüketecekseniz temiz bir cam kavanozda saklayabilirsiniz. Nemden ve haşerelerden uzak tutulması yeterlidir. Saklama süresi uzaması durumunda incirlerin dışı doğal olarak beyaz bir un tabakası ile kaplanmaya başlar bu da tamamen doğal bir süreç olup herhangi bir sorun teşkil etmez.

Defne Yaprağı İle De Saklama Yapabilirsiniz

defne-yapragi-ve-kuru-incir

Defne yaprağı doğal olarak bir koruma sağlar. İncirlerin arasında yaydığı koku sayesinde haşereleri uzak tutup kurtlanmayı engeller. Sakladığınız incirlerin arasına defne yaprağı koyarak daha uzun bir süre incirlerinizi uzun süre saklayabilirsiniz.

Kuru incirleri doğru bir şekilde saklamazsanız belli bir süre sonra kurtlanma ve yeterince iyi kurumamış incirlerde küf görülebilir. Kuru incirlerin saklanmasında yetiştiği zamandaki kuruluk miktarı da etkilidir.

FUY’s Nature olarak kuru incirlerimizi en uygun kuruluk oranında toplar tam kurumayanları tekrardan güneşe sererek uygun kuruluktaki nem oranına ulaşmalarını sağlarız.

Defne yaprağı ile de kuru incir muhafaza edilir. Aslında kuru incir oldukça sağlam bir ürün olduğu için saklanması veya muhafaza edilmesi de bir o kadar oldukça kolaydır.

Ayrıca kuru incir sütünün de faydalarını anlattığımız diğer makalemizi okumayı unutmayınız 🙂

Toplanan ve seçilen incirlerimizi daha sonra satılacağı zamana kadar soğuk hava depomuza koyarak yıl boyu ilk lezzet ve kalitesinde kuru incirlere ulaşabilirsiniz.

“Kuru İncir Nasıl Saklanır, Muhafaza Edilir” hakkında 9 yorum

  1. Bu yöntem sayesinde incilleri daha uzun süre sağlıklı bozulmadan güzel bir şekilde koruyabiliriz gerçekten çok yardımcı oldu

  2. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için benim incirler küfleniyprdu megersem saklamasını iyi yapamıyormusum. Ama ürünleriniz cok kaliteli vıtır cıtır agızda mükemmel lezzet bırakıyor

  3. Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler kuru incir en sevdiğim yiyeceklerden biridir ve bağırsaklardan tut ciğerlere birçok ta faydası var bildiğim kadarıyla şifa deposu herkes mutlaka en az 2-3 tane tüketmeli her gün…

  4. Kuru incir alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini çok detaylı açıklamanız için teşekkür ediyorum kuru incirin faydalarını çok detaylı anlatmışsınız bilgiler gerçekten çok önemli benim için tekrar teşekkür ediyorum

  5. Kuru incirin faydaları alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği hangi şartlarda saklamamız gerektiğini açıklayan makaleniz için çok teşekkür ederiz

  6. Sağlığımız açısından çok faydalı olan kuru incirin tazeliğini hemen getirmesi açısından evde fazla tutamıyorum artık kuru inciri nasıl saklayacağım ı evde nasıl muhafaza edeceğini biliyorum bilgi için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir