İçeriğe geç

Kuru İncirin Faydaları

Kuru incir besin değeri
Rate this post

Kuru incirin faydaları insan üzerinde oldukça fazladır. Birçok alanda iyi gelen incir, yüksek oranda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve B vitaminleri içerir. Birçok rahatsızlığa iyi gelen incirin insan üzerinde nelere faydalı olduğunu içerikte paylaşacağız. Sadece kuru incir tüketimine dikkat edilmelidir. Her alanda olduğu gibi burada da aşırıya kaçmak doğru olmayacaktır. Ancak düzenli ve sıklıkla tüketmek oldukça önem içermektedir.

Kuru meyve tüketimi aslında genel olarak faydalıdır. İncir, antik çağlardan beri, özellikle mitlerde, esenlik, barış, doğurganlık ve güçle ilişkilendirilmiştir. İncirleri eşsiz kılan şey tadı değil, içerdikleri besinlerdir. Son aşama lif, vitamin ve mineral bakımından zengindir ve özellikle tüm bu besinlerle kalp ve sindirim sağlığını destekler. İçerdiği kalsiyum ile kabızlığı önleyebilir, yüksek tansiyonu düşürebilir ve kemik sağlığını destekleyebilir.

Ek olarak, incir yaprakları kanser, cilt hastalıkları ve tip 1 diyabetin tedavisini desteklemek için de kullanılabilir. İncir hem taze hem de kuru olarak tüketilebilir, ancak içindeki kalori ve şeker taze olandan daha yüksektir. Özellikle diyabet hastalarının kontrol altına alınması gerekiyor. Midemize giren besinlerin çoğu, şartlar yerine getirildiğinde mutfağımızın farklı alanlarında yerini buluyor. Kuru incir bu konuda mutfağımızın ve sağlığımızın en büyük dostlarından biridir.

Fındık seçenekleri ile birlikte ülkemizde tüketilen ve komposto yapılan kuru incirin faydaları da tadı kadar dikkat çekicidir. Kuru incir iyi midir? Vücudumuz hangi vitamin ve mineralleri içerir? Hangi problemler tedavi edilebilir? Bu makaledeki her şeyi sizin için bir araya getirdik!

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir Sizler İçin Maddeleri

Kuru incirin faydaları

kuru-incirin-faydalari

 • Lif bakımından zengin olduğu için kabızlık sorununa iyi gelir.
 • Kalsiyum ile kemik sağlığını destekler. Ayrıca diş sağlığı üzerinde de faydalı etkileri vardır.
 • Yüksek oranda lif içeren bu meyve size uzun süre tokluk hissi verecektir. Böylece gıdaya duyulan özlem azalır ve kilo kaybı desteklenir. Sadece ölçülü olarak kullanılmalıdır.
 • Cilt sağlığını desteklediğine inanılmaktadır. Antioksidanlar ve mikro besinler sayesinde saçı güçlendirir.
 • Kuru incir potasyum bakımından zengindir. Potasyum kan basıncını ve kan basıncını dengeler. Bu sayede kuru incir de yüksek gerilim riskini azaltabilir.
 • Kan basıncını dengelemenin yanı sıra, kardiyovasküler hastalıklar geliştirme riskini de azaltır.
 • Cildi besler ve parlaklık verir.
 • E vitamini, kumarinler, steroller, tanenler gibi biyoaktif bileşikler bakımından zengindir. Bu kan şekerini kontrol edilmesini sağlar.
 • İçerdiği antioksidanlar beyindeki oksidatif hasarı azaltabilir. Ama daha çok insanın işe ihtiyacı var.

Kuru incir her yerde kullanılan bir besindir. Kuru incirler lezzetli ve sağlıklı besinlerdir. Sağlık açısından faydaları küçümsenmeyecek kadar fazladır.İnsan sağlığı için önemli olan maddeleri de birazdan sizler için paylaşacağız.

Kuru incirde bulunan birçok vitamin sayesinde insan sağlığını düzenleyen ve koruyan bir yapıya sahiptir. Kuru incirin faydalarından bazıları şunlardır.

Kuru incirin faydaları

Kuru incirin faydaları

 1. kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir: Kabızlık birçok insanın ortak bir problemidir. Tuvalete gidememe çoğu insanın hayatını zehirleyen bir durumdur. Bu durumda, insanlara lif bakımından zengin yiyecekler yemeleri önerilir. İnsanların gıda ile sağlanır, kabızlık sorunları yok. Lif bakımından zengin olan kuru incir, bu hastalıktan kurtulmanın harika bir yoludur.
 2. Kan Basıncı Hastalar İçin İyidir: Kuru incir bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, gerginliği ve kan basıncını dengeleyen bir maddedir. Potasyum bakımından zengin olanlar bu rahatsızlıkları önleyebilir. Yaşlı insanlara genellikle kuru incir tüketmeleri önerilir. Tansiyon riskini azaltmak isteyenler mutlaka kuru incir tüketmelidir.
 3. Şeker hastalarına yardımcı olur: Şekeri yiyeceklerden sindirmek ve emmek bazı insanlar için çok zordur. Bu hastalığı kuru incir ile önlemek mümkündür. Çünkü kuru incir yüksek lif içerir. Şeker hastaları için, diyabet riski taşıyan kişiler için kuru incirin dengeli bir miktarda tüketilmesi önerilir.
 4. Kalp ve damar hastalıklarının düşmanı: Kuru incir, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kardiyovasküler hastalıkların ana düşmanıdır. İçinde bulunan potasyum nedeniyle, yüksek voltaj telafi edilir. Ve ortaya çıkan kalp hastalıklarını önler.
 5. Cilt İçin iyi: Yaşlanmaya rağmen genç ve dinç görünmek isteyenler, ne olursa olsun kuru incir yemelidir. Kuru incir, cildi koruma ve besleyici özelliğe sahiptir.
 6. Grip enfeksiyonlarıyla savaşır
 7. Zengin vitamin ve mineraller sayesinde, özellikle enfekte olduğunda baş ağrısına neden olan grip enfeksiyonlarından kendimizi koruyabiliriz. En doğal yöntemlerden biri kuru incir tüketimidir.
 8. Hücrelerin Yenilenmesini Sağlar: A vitamini, C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum gibi maddeler bakımından zengin kuru incirin faydaları da hücrelerimize yansır. Hücre yenilenmesini sağladığını düşündüğümüz bu maddeler aynı zamanda düşük enerjiyle de mücadele ediyor.

Sitemiz içeriklerine daha fazla bakmak istiyorsanız Google üzerinden erişim sağlamanız mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir