İçeriğe geç

Toptan Ceviz Üretimi Hakkında Bilgilendirme

Toptan ceviz
Rate this post

Toptan ceviz üretimi, tüm Dünyada olduğu gibi devletimizde de yaygındır. Ceviz tüketilmeyi sevenler sıralamasında her zaman en üst sıralarda yer almaktadır. Ceviz alırken nelere dikkat edilmeli?

Kabuklu ceviz alırsanız, önce dış yüzeyin hafif olup olmadığını test edebilirsiniz. Yüzeyi belirgin tonlarda olan cevizlerin kalitesi daha yüksektir. Ve iyi bir ceviz dediğinizde, kabuğundan ziyade içinin yoğun olduğu çeşitleri düşünmeye eğilimlisiniz. Bu noktada kalın kabuklular yerine ince kabukluları tercih edebilirsiniz.

Cevizin üst kabuğu hasar görmemiş veya koyulaşmamışsa, cevizin hasadının teknolojik makineler kullanılarak gerçekleştirildiğini anlayabilirsiniz. Yüksek kaliteli cevizler genellikle bir bütün olarak çıkarlar. Cevizleri kabuklarını kırarak test etme imkanınız yoksa, cevizin şekline bakarak da seçim yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda oval yapılı cevizlerin tercih edilmesi faydalı olabilir.

Ceviz seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konudur. Taze ve kaliteli bir cevizin acı bir tadı yoktur ve yemek yerken yağ kokusunu hissetmezsiniz. İşlenmemiş, cevizleri seçerseniz. Hasat için doğru dönem Eylül ayının sonudur – Ekim ayının başıdır.

Toptan Ceviz Yetiştiriciliği Ve Besin Değerleri

Toptan ceviz

Toptan ceviz

Anadolu birçok meyvenin başlangıç noktalarından biri olmakla birlikte ceviz yetiştirmek için de bol verimli topraklara sahiptir. Ortalama yağış miktarı 500 mm olan herhangi bir bölgede toptan ceviz yetiştiriciliği yapan girişimcileri görebilirsiniz. Son yıllarda özellikle bodur olmasına rağmen verimi bol ceviz ağaçlarının tercih edilmesi girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Ceviz ağaçları, yetiştirildikleri gelişmiş bir kök sistemine sahip olduklarından, toprağın yüksek geçirgenliğine sahip olmaları gerekir. Toprağın havalandırılması da büyük önem taşımaktadır.

  • Ceviz seçici bir ağaç değildir, ancak yüksek topraklarda çok daha fazla verim elde edilir. Böylece, iyi gelişmiş, sağlıklı ağaçlardan aşılanan fideler daha başarılı sonuçlar getirecektir.
  • Ek olarak, uygun sulama ve gübreleme ceviz yetiştiriciliğinin ana kriterleridir. Tarım genellikle ticari amaçlı olsa da evinizin bahçesinde ceviz ağacına kolayca yer açabilirsiniz.
  • Brezilya fıstığı, pican fıstığı ve kaju fıstığına benzer diğer Kuruyemiş ürünlerine online olarak bakabilir, özellikle sizin için hazırladığımız taze ürünlerimizi vakumlu ambalajlarda sipariş edebilirsiniz.
  • İsterseniz lüks, spor, ham ve premium seçeneklerle karışık somun paketlerimizi veya özelleştirilmiş somun paketlerimizi hediye olarak da sipariş edebilirsiniz. Online garanti ile tüm ürünlerimizi ilk günkü tazeliğiyle eve getiriyoruz.

Cevizlerin besin değeri türüne, işlenmesine ve tüketimine bağlı olarak değişebilir. Yüksek kaliteli bir ceviz ve ortalama standarda sahip bir ceviz aynı besin değerine sahip olmayabilir. Eski ceviz ile işlenmiş ceviz arasında aynı bağ olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ortalama kalitede ve standart ölçülerde bir ceviz 33 kalori içerir. Örneğin 100 gr ceviz vücudunuzda besin değeri yüksek yağa% 75 oranında dönüşecektir.

Ortalama 300 gr civarında bir ceviz günlük enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ceviz karbonhidrat, demir, B9, B6, magnezyum ve sodyum içerir. 100 g ceviz 12.5 g protein, 6.7 g lif ve 654 kcal kalori içerir.

Toptan Ceviz İçin Fidan Dikimi Ve Budama Biçimleri

Toptan ceviz

Toptan ceviz

Kırşehir’de toptan ceviz bahçesi düzenlenirken dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin belgeye göre, ceviz ağacı dikilirken çeşidin büyüme gücünün dikkate alınması gerekmektedir. Sulama olanakları ve toprağın eğimi dikkate alınarak ekim mesafesi belirlenir. Dikim yılından önce, dikilecek bahçede 100-100 santimetre genişliğinde, 150 cm derinliğinde delikler kazılır. Kürekle açılan çukurlarda toprak ters çevrilir ve çukur tamamen doldurulur. Böylece dikiş daha kolay yapılabilir. Toprak sıcak olduğunda ekim yapılır, ekimin don ve kuvvetli rüzgarda yapılmaması önemlidir.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ceviz Yetiştiriciliği yayınına göre, ekimden önce, toprak koşullarını dikkate alarak, çukurlar 7 llow3, 5, 8 llow4,8 llow8 veya 10 LLOW10 m mesafede, 60 cm genişliğinde ve 70 santimetre derinliğinde açılır. Fideleri diktikten sonra, herek bağlanır. Döllenmiş çeşitler ile orijinal çeşitler arasında 50-70 metre mesafe olmalıdır.

Ceviz bakımının ana aşamaları toprak işleme, gübreleme, sulama, yabani ot kontrolü ve budamadır. Ceviz yetiştiriciliği sırasında şekil ve ürün budanır. Şiddetli soğuk ve geç ilkbahar donlarından sonra ağaçlar budanır. İnsizyondan sonra yara yüzeyi yapıştırılır. Topiary’nin amacı, dalların gövde ile geniş bir açıya sahip olmasıdır. Fideyi diktikten sonra, işlem 1 metre yükseklikten kesilir.

Ceviz ağacı nasıl kesilir? Uç ara yüzünün altındaki 1 ila 3 göze dokunmadan, göz boyunla birlikte oluştuğunda, aşağıdaki gözlerde kesi yapılır. Ceviz ağaçları dantel dallarla veya modifiye lider sistemlerle şekillendirilebilir. Ceviz ağaçlarını budarken sürgünler kesilmemelidir. Dallarda sert budamadan kaçınmanız önerilir. Aydınlatma için dal inceltme uygundur, sadece ağacı çok çıplak bırakmamak önemlidir. Ek olarak, kuru dallar budama ile de çıkarılabilir.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün cevizlerinin serbest bırakılmasından sonra aşılanmamış ve yabani cevizler 7-10 yaşlarında, aşılı cevizler 4 yaşından sonra meyve vermeye başlıyor. Elde edilen verilere göre, yabani ağaçlardan kabuklu yaklaşık 6 kilogram ceviz alınırken, içeride en fazla 2 kilogram çıkıyor. Aşılı ağaçlarda 6 kilo ceviz ve en az 3 kilo iç meyve çıkarılır. Aşılanmış ceviz bahçelerinde, 5 yaşındaki bir ağaçtan yaklaşık 4 kilogram ceviz alınır. 8 ila 20 yaşlarında, 12 ila 40 yaşlarında, 14 ila 75 yaşlarında ve 20 ila 120 kilogram yaşlarında.

Sitemiz içerikleri doğru kaynaklardan elde edilerek oluşturulmaktadır.Her geçen gün Google üzerinden sizlere içerik üretimi devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir