İçeriğe geç

Kuru İncir Kaç Kalori?

Rate this post

Doğanın enerji kaynağı olarak en fazla enerjiye sahip başlıca meyvelerinden biri kuru incirdir. Kuru incir yüksek enerji kaynağı bir atıştırmalık olarak birçok insan tarafından sevilerek tüketilir.

Kuru incir pek çok hastalığa karşı vücuda bağışıklık kazandırmasıyla da tercih edilen bir atıştırmalık konumundadır. Tüm bunların yanında kuru incirin faydaları saymakla bitmemekle birlikte kaç kaloriye sahip olduğu da merak konusu olmaktadır.

Kuru incirin kaç kalori olduğuna bakmadan önce faydalarına biraz daha bakalım. Kuru incir bağırsaklarımızda oluşan toksin maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırır. Kuru incir sindirim sistemimizi hızlandırmaktadır böylece bağırsaklarımızı çalıştırdığı için kabızlık rahatsızlıklarında rahatlamanızı ve temelli kurtulmanızı sağlar.

Kuru incirin lif oranı da oldukça yüksek olduğu için insanı tok tutmakta etkilidir. Kuru inciri diyet ara ürünü olarak ceviz, fındık gibi kuru yemişlerle birlikte, sütlü tatlılar içinde veya diyet kurabiyeler hazırlarken kullanabilirsiniz. Kuru incir bu şekilde hem besleyici ve doyurucu olur hem de doğal tatlılığı sayesinde şeker ihtiyacınızı doğal olarak karşılamış olursunuz.

Şimdide gelelim bu lezzetli kuru incirlerin kalori oranına, ne kadar tüketmemiz gerektiğine karar verebilmemiz için kuru incirin kaç kalori barındırdığını bilmemiz önemlidir.

Kuru İncir Kaç Kaloridir? Kuru İncir Kaç Kalori? Bir Adet Kuru İncir Kaç Kaloridir?

İncir kalori açısından zengin olmakla birlikte kuru incirin kalori oranı yetiştiği yere, sulama miktarına ve cinsine (sarı lop kuru incir, dağ inciri, siyah kuru incir.. vb.) göre değişebilir.

1 Adet Kuru İncir Kaç Kaloridir?

Bir adet Aydın sarı lop kuru inciri totalde 20 gr gelmektedir. 20gr kuru incir yaklaşık olarak 50 kcal kaloriye sahiptir.

100 gr Kuru İncir Kaç Kaloridir?

100 gr kuru incir ortalama 4-5 incirden elde edilmektedir. 100 gr kuru incirde 249 kcal kaloriye sahiptir.

3 Kuru İncir Kaç Kalori Gelir?

3 adet kuru incir 60 gr kuru incire tekabül eder bu da 149 kcal demektir.

2 Adet Kuru İncir Kaç Kaloridir?

2 adet kuru incir 40 gr kuru incir demektir bu da tüketmeniz halinde 100 kcal almanız demektir.

Kuru İncir Reçeli Kaç Kalori?

Kuru incirden elde edilen kuru incir reçeli oldukça lezzetli bir reçeldir. Kendisi de şekerli olan kuru incirin şeker ile pişirilerek elde edilen incir reçeli  yüksek oranda şeker barındıran bir yiyecektir. Tüketimi çok lezzetli olan incir  reçelini kahvaltılarda, kurabiye  tariflerinde yada tatlı çörek tariflerinde kullanılabilen kuru incir reçeli tüketilirken özellikle kilo kontrolü yaptığınız dönemlerde dikkatli tüketmelisiniz. Kuru incir reçelinin kalori değerleri ise şu şekildedir.

Kuru İncir Reçeli Kalori Değerleri

kuru-incir-kac-kaloridir

Kuru incir reçelinin kalori  değerleri tarife, uyguladığını pişirme süresine ve kuru incir reçeline eklediğiniz şeker miktarına göre  değişebilmektedir. Standart tarife göre kuru incir reçeli kalori değerleri;

 • Bir tatlı kaşığı kuru incir reçeli 10 gr gelmektedir. 10 gr kuru incir reçeli 10 kcal bulundurmaktadır.
 • Bir yemek kaşığı kuru incir reçeli 15 gr gelmektedir. 15  gr kuru incir reçeli 15 kcal bulunmaktadır.
 • 100  gr kuru incir reçeli ise 98 kcal olarak ölçülmüştür.

Kuru İncir Besin Değerlerinin Tabloda Gösterimi

Kuru incir bir çok besin ve vitamin açısından zengin bir meyvedir. Yapılan testler sonunda kuru incirin besin yapısı ve değerleri belirlenmiştir.

Kuru İncirin Besin Değerleri Nelerdir?
 • Kuru incir besin değerleri açısından doğal gıdalar arasında başlarda yer alan bir meyvedir. Kuru incirin yapısında başlıca potasyum  olmak üzere , magnezyum, kalsiyum, folik asit, fosfor ve lif içermektedir.
 • Kuru incir doğal alarak aşırı tatlı bir gıdadır. İçerisinde yüksek oranda şeker bulunmaktadır bu yüzden şeker hastaları kuru inciri tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Yüksek lif kaynağı olan kuru incir tok tutma özelliğine sahiptir. Düzenli tüketildiğinde kişilerdeki kolesterol riskini azaltmaktadır. Bunun sebebi kuru incirin besinlerle alınan kolesterolün kana karışmadan vücuttan atılmasını sağlamasıdır.
 • Kuru incir mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede bağırsaklarımızda biriken zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Bağırsakları hareketlendiren kuru incir basur problemi çekenlerin de kurtarıcısıdır. Basur rahatsızlığı olan kişilerin kuru inciri zeytinyağına bandırarak tüketmeleri durumunda büyük bir rahatlama ve iyileşme göreceklerdir.
 • Kış aylarında baş belası olan öksürük ve boğaz ağrıları için de etkili olan  kuru inciri bir bardak süt için iki adet olacak şekilde sütü kaynatıp içmeniz önerilir. Soğuk kış aylarında rüzgarın da etkisi ile ortaya çıkan boğaz ağrısı, öksürük ve baş ağrısı gibi rahatsızları tedavi edeceği gibi bağışıklığınızı da güçlendirir.
 • Kuru incir aynı zamanda mükemmel bir balgam söktürücüdür.

1 adet kuru incirin (20 gr çin) besin değerleri ise şu şekildedir:

1 Kuru incirin besin değerleri yukarıdaki tabloda açıkça yer almaktadır.

“Kuru İncir Kaç Kalori?” hakkında 2 yorum

 1. Geri bildirim: Kuru incirin Rengi Nasıl Olmalıdır - Fuys Nature

 2. Ben kuru incire bayılıyorum. Aynı zaman sporla uğraştığım için besinlerin değerleri bizler icin cok onemli. Çok detaylı ve bilgilendirici bir yazi olmus. Tabloyo cok begendim. Kuru incirin bu kadar faydasi oldugunu bilmiyordum. Emeklere saglik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir